Japan Lifestyle RSS





Making Ramen in The Microwave Learn 3 Easy Ways to Cook Noodles Today

I spent too much on shopping and traveling this month!  How can I survive until next paycheck? I probably should save money for my  meals…. Have you ever had this kind of experience? If so this article is for you. I like eating ramen. I often go out to eat ramen for lunch. However, it is expensive. It costs US$15 for one meal! What about instant noodles? They are 50 cents per pack. Wow-wee!  It is really inexpensive compared to ramen from shops. You might think instant noodles exist just for you. And it is a good idea to bring them to your office and have them as a lunch until the next paycheck. But wait, You need a pot...

Continue reading